Zamiana

Karma wraca

Jestem świeżo po lekturze i od razu siadam do napisania recenzji. Nie jest to naturalny stan rzeczy. Zazwyczaj czekam aż książka powoli wypełni moją głowę. Daję sobie czas na poukładanie myśli. Staram się przesiąknąć fabułą. Tym razem mam jednak wrażenie, że „coś mi umknie”. Zupełnie tak jakbym się bała, że historia opisana w „Zamianie” przepadnie w natłoku innych myśli.

Fabuła

Książka opowiada historię Caroline, młodej mężatki z małym dzieckiem, która wdaje się w romans z kolegą z pracy. Na początku miał to być niewinny flirt, który jednak wymyka się spod kontroli i zamienia w płomienne uczucie. Główna bohaterka nie jest najrozsądniejszą osobą jaką można sobie wyobrazić, a dodatkowo małżeństwo, w którym tkwi, nie należy do najszczęśliwszych. Aby odgonić demony przeszłości i uratować to, co jeszcze zostało z jej relacji z mężem postanawia, że wybiorą się na krótkie wakacje. Z nie do końca zrozumiałych dla mnie powodów zakłada konto na portalu umożliwiającym zamianę mieszkań.

Cała ta misternie uknuta intryga sprowadza się głównie do tego, że zamiast skupić się na odbudowie związku, Caroline będzie musiała stawić czoła długo ukrywanej i bolesnej prawdzie. Historia jest bardzo naciągana i ma wiele słabych punktów, których niestety nie da się nie zauważyć. Autorka bardzo starannie narzuca czytelnikowi jedyne słuszne rozwiązanie całej zagadki. Po ilości stron jaka jeszcze zostaje do przeczytania można się domyślić, że „coś tu nie gra” a fabuła musi się potoczyć w innym kierunku.

Kreacje bohaterów

Zupełnie nie utożsamiłam się z Caroline. Jej sposób myślenia jest przewidywalny ponieważ jak mantrę powtarza to, że bardzo chcę być z tym trzecim, a nie ze swoim mężem. Jej tragizm jest wyolbrzymiony przez, co trochę groteskowy. Nie ma tzw. jaj żeby podjąć decyzję i miota się w swoich rolach. Jest wzorową matką, nieobecną żoną, stęsknioną kochanką i tak w kółko. Takie „zawieszenie” doprowadza ją ostatecznie do dramatycznego w skutkach wydarzenia, od którego ucieka, ale nie na długo. Walka o małżeństwo była dla niej planem B i na tym poziomie została. Jeżeli autorka miała w zamyśle stworzyć obraz XXI wiecznej femme fatale to Caroline jest niestety tylko bardzo kiepską karykaturą.

Bohaterzy płci męskiej są przedstawieni na zasadzie antagonizmu. Kochanek Caroline, Carl, jest wyidealizowany. Może dlatego, że narratorem jest także główna bohaterka i przede wszystkim z jej relacji odkrywamy cudowny obraz nieprawdziwego mężczyzny. Mąż Caroline, Francis, terapeuta narkoman, ze swoim nałogiem i problemami jest prawdziwym człowiekiem z krwi i kości. Ma autentyczne problemy ze sobą, a wykonywany zawód zupełnie mu w tym nie pomaga. To jest ciekawa i wyróżniająca się mieszanka przeciwności skumulowana w jednej postaci. Trochę go to uwypukla i dodaje ciemnej barwy całej historii.

Styl

Muszę przyznać, że autorka ujęła mnie nie tylko kompozycją książki, ale także sposobem prowadzenia narracji. Paralelnie dowiadujemy się, co miało miejsce w przeszłości i teraźniejszości. Rozdziały przeplatają się jeden po drugim tworząc dwie odrębne historie. Dodatkowo historie relacjonują nam różni bohaterowie. W tym jeden ten tajemniczy, którego tożsamość zostanie odkryta później. Fabuła opowiedziana jest miękko tak po kobiecemu. Dużo tam emocji. Jeżeli nie wiedziałabym kto napisał tą książkę w ciemno strzelałabym, że to kobieta. Przepięknie opisała uczucia towarzyszące bohaterom, chwile ich uniesienia, momenty upadku.

Barwny plastyczny język od razu przywołuje na myśl smaki i zapachy. Czytając książkę miałam wrażenie, że nawet kolory mają swój niepowtarzalny smak. Takie pomieszanie działało na wyobraźnie przynajmniej na tyle aby jakoś przełknąć inne widoczne mankamenty.

Podsumowanie

Nie ma we mnie zachwytu tą pozycją. Myślę, że nie ugrzeje sobie miejsca w mojej pamięci na zbyt długo. Cała historia, choć opowiedziana trochę nieuważnie z widocznymi niedociągnięciami, ma drugie dno. Karma każdego w końcu dopadnie. Czy wrócę kiedyś do tej lektury? Raczej nie w tym wcieleniu.

 

Autorka: Rebecca Fleet

Tytuł: Zamiana

Tytuł oryginału: The House swap

Tłumaczenie: Aga Zano

Podziel się: