Mózg. Podręcznik użytkownika

 

Mózg, czyli centrum dowodzenia

Mój szał czytania medycznych pozycji się nie skończył, dlatego kontynuuje temat sięgając po koleją książkę. Było już o problemach polskiej służby zdrowia (link tutaj), o kruchej ludzkiej psychice (link tutaj) i o przemianach ciała jakie mogą nas spotkać lub jakie możemy zaobserwować u innych (link tutaj). Tym razem moim łupem padła pozycja o mózgu (w wersji na kindla). Mitochondria, synapsa, akson na sam dźwięk tych nazw „coś” nam się kołata po głowach, bo przecież w szkole o nich czytaliśmy lub słyszeliśmy. Myślę, że książka zaspokoi także bardziej wymagających czytelników. Mam na myśli tych, których wiedza wychodzi poza szkolne podręczniki do biologii. Ponieważ jest tam wiele ciekawostek z najnowszych badań naukowych.

Co mózg wie o mózgu? 

Ile wiesz o swoim mózgu? Jesteś odpowiedzialnym użytkownikiem, czy nieprzygotowanym posiadaczem? Jak to jest możliwe, że jednocześnie słuchasz muzyki, drapiesz się lewą ręką po czubku nosa i czytasz ten tekst? Przebierasz nogami (raz prawą, raz lewą), rozpoznajesz twarze, rozmawiasz przez telefon. Czy każde stworzenie ma świadomość? Dlaczego właściwie śnimy? Jak rozwijać swój mózg? Czym go karmić żeby dobrze funkcjonował? Odpowiedź na to ostatnie pytanie powinna w szczególności spodobać się wszystkim łakomczuchom (takim jak ja):

Mitochondria , podobnie jak w każdej komórce ciała, zużywają tlen i glukozę do wytwarzania paliwa tzw. ATP (adenozynotrójfosforanu), i potrzebują ich w ogromnych ilościach. Żadna inna komórka nie ma aż takiego apetytu jak neuron.

Teraz mamy już gotowe usprawiedliwienie na pałaszowanie, bez wyrzutów sumienia, słodkich smakołyków. Po prostu nasze mózgi tego potrzebują. Na wszystkie te wymienione powyżej pytania znajdziemy odpowiedź właśnie w książce. I chociaż mózg towarzyszy nam od zawsze i każdy z nas wie, jak ważny jest to organ na wiele z tych pytań nie znamy odpowiedzi i nie jest to nic dziwnego.

Ponieważ królujemy w swoim środowisku naturalnym i nie mamy konkurencji pod względem intelektualnym nasza inteligencja jako społeczeństwa rozrosła się do takiego stopnia, że nie ma jednego człowieka, który ogarniałby cały nasz dorobek naukowy. Pod tym względem juz dawno zostawiliśmy w tyle całą resztę. Jednak to, jak kompleksowo funkcjonuje nasz mózg nadal pozostaje dla nas zagadką. Książka w ciekawy sposób przybliża nas do tematu organu, który jest centrum naszego dowodzenia i bez, którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Styl

Autor w bardzo ciekawy sposób zabiera nas w podróż po ludzkim mózgu. Książka jest utrzymana w konwencji instrukcji obsługi. Po kolei odkrywamy funkcjonalności naszego organu tak, jakbyśmy uczyli się obsługi najnowszej generacji sprzętu elektronicznego. Uczymy się konserwacji i takiego użytkowania, aby nasz mózg pracował dla nas jak najdłużej. Jeżeli jesteś prawdziwym książkoholikiem i nie potrafisz sobie wyobrazić dnia bez lektury, wówczas twój mózg jest prawdziwym szczęściarzem. Poniżej kolejny interesujący fragment:

 Dobrą praktykę poszerzającą granice mózgu można podsumować w trzech punktach: czytać, czytać, czytać. Czytanie ma pozytywny wpływ na synapsy, od dzieciństwa po starość. 

Problemy i awarie także mogą spotkać nasze mózgi. Choroby, zaniki pamięci, zaburzenia zdarzają się bardzo często. Nie wszystkie potrafimy zdiagnozować i leczyć. Język wykorzystywany w książce jest przystępny. Pomimo tego, że temat jest naukowy i zdarzają się długie fragmenty o bardzo specjalistycznym charakterze, czyta się tą pozycję przyjemnie. Książka pobudza ciekawość i odkrywa wiele interesujących informacji.

Autor rozprawia się z mitami i powołuje się na najnowsze wyniki badań. Czytelnik prowadzony za rączkę dowiaduje się wielu interesujących informacji z dziedziny nauki. Książka poszerza wiedzę, gdyż autor bardzo szczegółowo podszedł do tematu i opisał wiele aspektów funkcjonowania mózgu.

Nauka przez całe życie

Niezliczone badania psychologiczne dowodzą, że kiedy mózg przekonany jest, że nic go nie ogranicza, może naprawdę wzlecieć się wysoko.

 Powyższy fragment jest najlepszą motywacją dla dalszego rozwoju, jaką ostatnio przeczytałam. Jednocześnie to bardzo pokrzepiające, że można swój mózg tak dobrze wyćwiczyć. W tej kwestii nie ma żadnego ograniczenia. Nauka jest potrzebna nam w każdym wieku i pamiętać należy, że tylko krowa nie zmienia poglądów. Nie ma nic lepszego dla nas, jak zmiana zdania, zapoznanie się z argumentami strony przeciwnej, po prostu bycie otwartym na inne poglądy. Świadczy to tylko o tym, że zmieniamy, przebudowujemy i pracujemy nad naszym mózgiem. To za naukę którego języka się bierzesz? Może od zawsze chciałaś/chciałeś grać na gitarze? Nie ważne ile masz lat, ważne, że to robisz.

Podsumowanie

Książka jest wspaniałą naukową przygodą. Jest drogowskazem dla wszystkich posiadaczy mózgów. Nie tylko odkrywa przed nami interesujące fakty i rozprawia się z mitami, ale także uświadamia nas jak korzystać z naszego najcenniejszego organu. Można się z niej wiele nauczyć, dowiedzieć i poszerzyć swoją wiedzę, o kolejne istotne aspekty naszego codziennego funkcjonowania. Nie bójmy się stwierdzić, że jesteśmy naszymi mózgami i to za to, jak one funkcjonują odpowiadamy tylko my ich posiadacze.

 

 

Tytuł: Mózg. Podręcznik użytkownika. Uproszczona instrukcja obsługi najbardziej skomplikowanej maszyny świata

Tytuł oryginałuCervello. Manuale dell’utente. Guida semplificata alla macchina più complessa del mondo

Autor: Marco Margini

Tłumaczenie: Natalia Mętrak – Ruda

Podziel się: