Jak zostać pisarzem

 

Podręcznik pisarstwa

Moje wyobrażenie na temat pisarstwa bo tak będę nazywać tą profesję było, do tej pory, delikatnie mówiąc blade. Wydawało mi się, że nie ma nic bardziej magicznego jak stworzyć tomisko powieści zdolnej porwać tłumy i rzucić na kolana krytyków. Moje dotychczasowe zdanie musi ulec zmianie i to o 180 stopni. Wszystko dzięki książce, którą miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukowy Las (więcej informacji tutaj). W książce nie tylko przeczytamy jak zostać pisarzem, ale znajdziemy wiele przydatnych wskazówek, podpowiedzi, przykładów, a nawet ćwiczeń.

Jak zostać pisarzem krok po kroku

Autorzy rozprawiają się z mitem pisania jako umiejętnością nadprzyrodzoną, którą posiadają tylko wybrańcy bogów. Współczesny człowiek nie spotyka żadnych przeszkód ani trudności, aby znaleźć potrzebne „narzędzia” do przelania swoich myśli, historii, wierszy na papier. Oczywiście miałam na myśli monitor, gdyż z tym papierem może być paradoksalnie trudniej. Nie ma gotowego przepisu na zostanie pisarzem, ale jedną z uniwersalnych prawd jest to, że bez bardzo ciężkej pracy nie powstanie żaden godny uwagi tekst. Ponadto potrzebna jest duża doza cierpliwości. Nie tylko do samego procesu tworzenia, ale także do znalezienia wydawcy. Są to tylko niektóre porady jakie możemy znaleźć w podręczniku.

Abyśmy mogli sami przekonać się jakie wyzwania nas czekają do każdego rozdziału dodany jest zestaw ćwiczeń. Sama przyznam, że dopiero, gdy zostałam zmuszona do napisania tekstu zgodnie z wytycznymi w zadaniu zdałam sobie sprawę z tego, jak ubogie jest moje słownictwo. Poza tym, uświadomiłam sobie, że absolutnie wszystko mnie rozprasza. Zaczynając od niesłyszanego nigdy dźwięku wydobywającego się z lodówki, po przypadkowe rozmowy prowadzone przez sąsiadów na tarasie. Nie wspomnę o nie pohamowanej chęci zajrzenia do internetu.

Podręcznik pełen treści

Z racji tego, że jest to praca zbiorowa książkę czyta się niezwykle ciekawie. Każdy z autorów pisze o innym temacie zaczynając od tego czym jest pisanie i kim jest pisarz, a kończąc na prawach jakie mu przysługują do stworzonego utworu i jak skutecznie go wypromować. Na końcu książki są noty biograficzne autorów dzięki czemu możemy się dowiedzieć od kogo pobieramy lekcję. Z podręcznika dowiemy się jak napisać tekst prozy. Jaka jest konstrukcja fabuły i w jaki sposób szlifować swój warsztat. Wszystkie wskazówki zebrane zostały na podstawie ankiet wypełnionych przez różnych pisarzy, praktyków, nauczycieli akademickich. Znajdziemy także przydatne informacje na temat gatunków literackich, kreacji bohaterów, przestrzeni i czasie w powieści.

Niektórzy z Was na pewno zastanawiąją się nad tym dlaczego osoba myśląca na poważnie o pisaniu miałaby pobierać lekcję z podręcznika. Przecież pisarzem się rodzisz. W przeciwnym wypadku daj sobie z tym spokój, skoro potrzebujesz porad zamiast usiąść i napisać powieść stulecia. W nauce pisania nie ma nic złego. Napewno nie przyniesie to młodemu pisarzowi żadnej ujmy. W naszym społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że nie jest to profesja wymagająca nauki. Wiele osób uważa, że należy otrzymać dar od Boga i być wybitnie utalentowanym, aby chwycić wenę i wznieść się na wyżyny swoich pisarskich umiejętności. Po przeczytaniu tej książki przekonałam się, że jest dokładnie na odwrót i można nauczyć się pisać. Ćwicząc różne formy, wymyślając historię, opisując swoje codzienne przeżycia.

Proces twórczy

Autorzy podręcznika mocno podkreślili, że proces napisania książki to mozolne długie i pochłaniające czas zajęcie. Na tzw. wenę nie ma, co liczyć bo nic bardziej nas nie rozczaruje, jak jej permanentny brak. Po prostu, trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, nie zawsze będzie nam się chciało. Nawet mając już pomysł, plan wydarzeń, ogólny zarys fabuły możemy nie podołać zadaniu, jeżeli zabraknie nam cierpliwości, chociażby na porządne zagłębienie się w poruszane tematy. Tych z kolei, do napisania prozy, jest nieskończenie wiele. W wymyślaniu może nas jedynie ograniczyć własna wyobraźnia. Jako najbardziej wartościową radę uważam tą dotyczącą czytania. Aby dobrze pisać należy dużo czytać. Wiem, że tym stwierdzeniem nikt nie odkrył Ameryki, ale mam wrażenie, że w trakcie tego długotrwałego procesu zapominamy nawet o tak banalnych podstawach.

Poniżej jeden z moich ulubionych fragmentów 🙂

Kultura artystyczna, w której funkcjonujemy od ponad wieku, stawia przed każdym twórcą jedno podstawowe zadanie: ma być oryginalny. Idąc za logiką nauk przyrodniczych, w których brylują odkrywcy i wynalazcy, humanistyka od czasu wielkich awangard (przełom XIX i XX w.) zaczęła od artysty wymagać permanentnych gestów rewolucyjnych, wchodzenia codziennie od nowa na teren nieznany, na którym dotąd dzielna ludzka stopa nie stanęła. Przed każdym aktem twórczym zawieszono w ten sposób poprzeczkę z napisem: Bierzesz oto udział w wielkim procesie rozwoju, twój psi obowiązek polega na tym, żeby ciągnąć sztukę naprzód. Dążyć masz nieprzerwanie ku ideałom „postępu” ruszaj! 

Podsumowanie

Podręcznik jest praktyczny, rzeczowy i bardzo ciekawy. Myślę, że to pozycja dla każdego, nie tylko dla osób myślących na poważnie o pisaniu. Po sobie widzę, jak wpłynęła na mnie ta książka. W trakcie czytania ciągle towarzyszyła mi myśl: „o czym mogłabym pisać”. Pomimo tego, że jestem już po lekturze nadal wracam do raz już pobudzonych przemyśleń. Na pewno będę czytać jeszcze raz, w szczególności powtórzę ćwiczenia z pisania, aby szlifować swój warsztat. Kto wie może właśnie tutaj, pewnego dnia, będziecie mogli przeczytać fragmenty mojej powieści.

P.S. Tymczasem jeżeli nie chcecie zaczynać z wysokiego C, to polecam Wam krótki artykuł z mojego bloga, o tym jak napisać recenzję: link tutaj.

 

 

 

Tytuł: Jak zostać pisarzem. Podręcznik dla przyszłych autorów.

Autorzy: Urszula Glensk, Marcin Hamkało, Karol Maliszewski, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak, Andrzej Zawada, pod redakcją Andrzeja Zawady

Podziel się: