Horyzont inwestowania

Trzy drogi

Droga i horyzont inwestowania, w pewnym momencie, to kolejny problem wyboru przed którym staje każdy początkujący. Często podyktowane jest to rozmiarem kapitału i temperamentem inwestującego. Niektórzy podchodzą do tematu metodycznie i cierpliwie, inni będą agresywnie atakować i zmieniać pozycje. Zasadniczo drogi, spośród których można wybierać są trzy.

Inwestycje krótkoterminowe

Jeżeli nie masz zbyt dużo kapitału z kolei inwestowanie traktujesz jako zajęcie dodatkowe a na przyszłość myślisz o pół profesjonalizacji lub profesjonalizacji możesz wybrać inwestycje krótkoterminowe. Wówczas poszukiwanie okazji należy skupić głównie na branżach, które generują duże ruchy. Jedną z nich jest bez wątpienia szeroko rozumiana branża medyczna. Zgodnie z filtrami na finviz.com w jej skład wchodzą: biotechnology, medical instrument & supplies, drug manufactures, medical laboratories and research, medical appliances & equipment, healthcare information services, diagnostic substances. Zdecydowałam się na pozostawienie nazw bez tłumaczenia – nie jestem ekspertem więc wymyślanie lub dobieranie odpowiednich wyrażeń mogłoby doprowadzić do nieporozumienia.

Wysoka zmienność umożliwia w relatywnie krótkim czasie uzyskanie zarobku. Przy czym należy mieć chłodną głowę i być zdyscyplinowanym aby kupować, gdy będzie rosnąć i sprzedawać, gdy będzie spadać. Niezbędnym jest też rozsądne zarządzanie pieniędzmi aby nie pozwolić sobie na zbyt dużą stratę.

Inwestowanie długoterminowe

W innym wypadku jeżeli masz duży kapitał i chcesz mieć niemalże pewny zarobek, co w długim horyzoncie czasowym jest najbardziej prawdopodobne, możesz wybrać inwestowanie długoterminowe. Proponuję uzbroić się w cierpliwość i ograniczyć dostęp do internetu ponieważ pokusa „gapienia” się na wykres jest niemożliwa do odparcia. Długoterminowe inwestowanie musi być poprzedzone bardzo dogłębną analizą spółki lub spółek, w które chce się zainwestować. Aktywność na giełdzie nie musi być wysoka, wymaga bardzo dużej cierpliwości i pewności siebie.

Hazard

W większości przypadków inwestowanie kończy się jednak zwykłym hazardem. Trzeba pamiętać, że jest to bardzo cienka granica, którą bardzo łatwo można przekroczyć.

To mój czwarty artykuł o tematyce inwestycyjnej. Jeżeli Cię zainteresował to możesz zajrzeć także do poprzedniego link tutaj.

Podziel się: